CİCİLİ BİCİLİ YEMEK SÜSLERİ

                                              Dekoratif sebzeler...

Sebzelerden birçok süsleme yapabilirsiniz. Bu hem sizin hayalgücünüze hem de el becerinize bağlı. Sebzeler arasında dekoratif unsur olarak kullanılmaya en elverişli sebzelerden biri domatestir. Hem lezzeti hem de kırmızı rengi sayesinde sofralarınıza canlılık getircektir...

Tereyağlı domates
Domatesin kabuğunu soyduktan sonra ikiye bölün. Ve içlerini boşaltın. Domatesin iç bölgesine tereyağı güzel bir şekilde yerleştirin. En üste koyacağınız zeytin ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.

 

Yumurta ve domates
Bir yumurtayı katı şekilde haşlayın ve 6 dilime bölün. Aynı şekilde kabuğunu soyduğunuz bir domatesi de 6 dilime ayırın. Yeşil salata yaprakları ile kapladığınız tabağa bir dilim domates koyun. Domatesin tam ortasına da bir dilim yumurta koyun. Yumurtanın sarısının ortasına da küçük bir parça maydanoz veya dereotu yerleştirin.


Domates dolma
Domatesin kabuğunu soymadan, baş kısmından kalınca bir dilim kesin. Ve domatesin içini bir kaşık yardımıyla temizleyin. Dilediğiniz türden bir salatayı hazırladığınız domatesin içine yerleştirin. Daha önceden kestiğiniz domates dilimini kapak olarak kullanın. Kapağın üzerini mayanoz ile nokta nokta süsleyerek şirin bir görüntü elde edin.


Sepet
Domatesi yarından kesermiş gibi iki yanından kesin ancak ortasında bir boşluk bırakın. Yine aynı şekilde üstünde sepetin sapı olacak kalınlıkta bir parça bırakarak kesin. Ve kestiğiniz parçaları domatesten ayırın. Böylece domatese sepet görüntüsü verin. Domatesin altta kalan yarım kısmının içini bir kaşık yardımıyla çıkarın. İstediğiniz malzemeleri buraya koyarak (peynir, zeytin, salatalık) sepetlerinizi servis edebilirsiniz.

 

 

Kırmızı şeritler
Kırmızı biberi yıkayın ve saplı kısmını kesin. Daha sonra uzunlamasına ortadan iki bölün ve biberin çekirdekleri ile damarını temizleyin. Elinizdeki biberi de ikiye bölün. Böylece küçük kırmızı şeritler elde etmiş olacaksınız. Çeşitli salataların üzerine koyabileceğiniz bu şeritler, yemeğinize farklı bir hava katacaktır.


Avakado
Avakadonun kabuğunu soyun ve önce uzunlamasına yarıya bölün. Daha sonra yarım ay şeklinde dilimlere kesin. Avakoda soyulduktan sonra hemen kararabilir, bu yüzden üzerine limon suyu sürün. Dilim dilim dizdiğiniz avakadoların üzerine tuz serpin ve isteğinize bağlı olarak biber, mantar ya da yeşillikler ile beraber servis edin. 

                       Şirin ve eğlenceli aperitifler

 Aperitifler en ideal yemek dekorasyonu yapabileceğiniz malzemelerdir. Hazırlayacağınız eğlenceli şekiller çocukların olduğu kadar büyüklerin de çok hoşuna gidecektir. Aperatifler sofraya ilk servis edilen yiyecekler olduğu için ayrıca çok önemlidir. Hazırlayacağınız lezzetli ve eğlenceli yiyecekler, yemeğinizin devamı için sofradakilerin iştahını açacaktır...

Şirin kurbağalar
Haşlanmış yumurtaların sivri köşelerinden birini sarısına ulaşmayacak kadar küçük kesin. Diğer ucuna ise tam ortadan, kurbağının ağzını oluşturmak üzere kesik atın. Domates kabuğundan hazırlayacağınız küçük dili bu kesiğin içine yerleştirin. Kurbağının gözleri için yumurtanın üzerinde iki küçük oyuk yapın ve buraya birer tane haşlanmış bezelye koyun. Son olarak kurbağının ayaklarını maydanoz ya da herhangi bir yeşil bitkiden oluşturun.

Yumurta mantarlar
Haşlanmış yumurtaların bir ucunu keserek düzleştirin ve kestiğiniz taraf tabağın üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Böylelikle yumurtanız tabakta dengede duracaktır. Daha sonra yıkağıdığınız domatesleri ortadan ikiye kesin ve içini boşaltın. Bu domatesleri de yumurtaların üzerine şapka gibi yerleştirin. Mayonez yardımıyla domateslerin üzerine noktalar yapın. Bu şirin aperitifleri yeşil salata yaprakları üzerinde servis edebilirsiniz.

Tavşancıklar
Haşlanmış yumurtaların ucundan bir dilim kesin. Bu dilimi tavşanların kulağı olarak kullanmak üzere V şeklinde kesin. Yumurtanın üzerine bıçakla bir çizik atın ve hazırladığınız kulağı oraya yerleştirin. Salça ile tavşanın gözlerini yapın. Hardal ve mayonezi karıştırın. Bu karışım ile de tavşanın bıyıklarını çizin. Hazırladığınız yumurtalar, soğuk et veya balık yanına çok uygun olacaktır.

Karides kokteyli
Cam bir salata kabına marul yapraklarını tek tek yerleştirin. Mayonez ve ketçabı karıştırın ve hazırladığınız bu sosu küçük bir kaseye koyarak marulların üzerine yerleştirin. Diğer yanda karideslerin kabuklarını soyun ve karidesleri cam kabın kenarlarına tek tek dizin. Bir dilim limon ile de aperitifinizi renklendirebilirsiniz. Karides kokteyli soflarınızı oldukça şıklaştıracaktır...

Güller
Buzdolabından yeni çıkardığınız tereyağından ince bir dilim kesin. Elinizle iki ucunu birleştirerek gülün tomurcuğunu oluşturun. Daha sonra yağdan kestiğiniz bir dilimi bunun üzerine biraz mesafe koyarak sarın. Uçlarına parmaklarınızla dışa doğru şekil verin. Aynı şekilde dilim dilim yağdan kestiğiniz parçaları teker teker etrafında dolaştırarak şekillendirin. Gül şekline getirdiğiniz tereyağı somon balığı, jambon, sosis veya peynir ile birlikte sunabilirsiniz.

 

                             Et yemeklerinin dekorasyonu...

Et yemeklerini süslemek için, öncelikle kullanacağınız malzemeleri doğru seçmelisiniz. Yemeklerinize lezzet olarak da yakışacak malzeme kullanmanız daha doğru olacaktır. Süslemek amacıyla kullanacağınız sebzeleri farklı soslarla tadlandırabilir ve canlı kalmalarını sağlayabilirsiniz...

Sarı goncalar
Altın rengindeki goncaları elde etmek için patatesten yararlanabilirsiniz. Patatesten küçük yuarlak dilimler kesin ve bu dilimleri safranlayıp, fırında kızarıncaya kadar pişirin. Hazırladığınız patatesleri fırınlanmış tavuğun yanında servis edebilirsiniz. Önce tavuğu servis tepsisine yerleştirin. Daha sonra tavuğun kenarına roka, tere, marul gibi isteğinize bağlı olarak yeşillik yerleştirin. Son olarak da hazırladığınız patatesleri bu yeşillikler üzerine yerleştirin. Tepsiniz adeta bir bahçe görünümünü alacaktır.

Papatyalar
Önce tamamen soyduğunuz küçük bir turbu dilimleyin. Daha sonra turp dilimlerin tam ortalarına küçük birer delik açın. Daha sonra bir bıçakla dilimlerin kenarlarına yaprak görüntüsü verin. Hazırladığınız turpları limonlu kaynamış suda 2 saat kadar bekletin. Et yemeğinizi servis tabağınıza aldıktan sonra etrafını istediğiniz yeşil sebzelerle kaplayın. Bu yeşilliklerin üzerine de çiçek şekli verdiğiniz turpları yerleştirin. Son olarak da çiçeklerin tomurcuğu için turp dilimlerin ortasındaki deliklere limon kabukları yerleştirin.

 

Üzüm salkımı
Küçük bir salatalığı soyun ve dilimlere ayırın. Bu dilimleri pişirdiğiniz etin üzerine üzüm salkımı görüntüsü verecek şekilde yerleştirin. Üzüm salkımının sapını oluşturmak için kereviz yapraklarını kullanabilirsiniz. Son olarak hazırladığınız üzüm salkımının üzerine fırçayla yağ sürün. Bu pratik dekorasyonu özellikle rosto, pate, pirzola yemeklerinde kullanabilirsiniz.


Fener
Bir portakalın tepesini düzleştirmek amacıyla incecik bir dilim kesin. Daha sonra portakalı 1/3 oranında ikiye ayırın. Ucunu kestiğiniz portakal küçük olan kısım olsun. Büyük olan portakal yarısının içini bir kaşık yardımıyla çıkartın. Tepesine bir delik yapın ve kenarlarına isterseniz çiçek, isterseniz yıldız şekilleri oyun. Küçük olan portal parçasının tam ortasına küçük bir mum yerleştirin ve hazırladğınız portakal kabuğunu mumun üzerine örtün.

Kırmızı güller
Bir domatesi alın ve kabuğunu hiç koparmadan soyun. Bu kabuklara gül şeklini verin. Etin üzerine yerleştireceğiniz bu güllerin saplarını taze soğandan oluşturabilirsiniz. Bu dekorasyon özellikle soğuk etlere çok yakışacaktır.


 

 

 

                               Sevimli garnitürler

Dekoratif garnitürler için genellikle havuç, turp ve patatesten yapılır. Sıcak ve soğuk et, sebze yemeklerini hazırlayacağınız şık garnitürler yardımıyla süsleyebilirsiniz. Güzel ve göz alıcı bir şıklık için öncelikle büyük, taze ve parlak sebzelere ihtiyacınız olacaktır...

Havuç külahı
Havuçları dirice haşlayın. Daha sonra birbirleriyle orantılı biçimde silindir şeklinde soyun. Hazırladığınız havuçları keskin bir bıçak yardımıyla fazla derince olmadan yarım ay şeklinde kesikler yapın. Daha sonra kalan artıkları temizleyin ve havuçları bir demet maydanozun üzerine dengeli duracak şekilde yerleştirin. Bu havuçları çeşitli yemeklerle birlikte kullanabilirsiniz.

Pırasa çiçekleri
Pırasaların beyaz kısımlarının tümünü ve biraz da yeşil kısımından alarak 3-4 cm kadar kesin. Daha sonra beyaz kısımlarını keskin bir bıçak yardımıyla saçak saçak kesin. Ancak bu işlemi yaparken pırasanın yeşil kısımlarının bütün olmasına dikkat edin. Hazırladığınız pırsaları bir gün boyunca soğuk suda bekletin. Çıkarttıktan sonra saçaklı kısımlarını kabartarak, yeşillikler (roka, tere, maydanoz vb...) yerleştirdiğiniz bir kaba, çiçek gibi dizin. Pırsalardan hazırlayacağınız bu güzel süsler yemeğinize bambaşka bir hava verecektir. Adeta masanızın üzerinde bir demet çiçek yer alacaktır.

 

Sinderella'nın ayakkabısı
Az haşladığınız ve kabuğunu soyduğunuz patateslere dikdörtgen biçimini verin. Daha sonra uzun kenarlarını yuvarlayarak kesin ve kayık şeklini verin. Hazırladığınız patatesleri yumurta akına daha sonra da galeta ununa bulayıp kızgın ateşte kızartın. Böylelikle ayakkabının tabanını oluşturmuş olacaksınız. Tabağa aldığınız patateslerin bir köşesine, patates püresini sıkma aletiyle şekil vererek koyun. Yeşil sebze ya da havuçla birlikte patateslerinizi süsleyebilirsiniz.

 

 

 

Patates mantarları
Haşlanmış patateslerin kabuğunu soyduktan sonra silindir şeklini verin. Daha sonra patatesleri ortadan ikiye kesin. Düz olan kısmı aşağıda olacak şekilde tabağa yerleştirin. Mantarların saplarını dikkatlice elinizle ayırın. Tereyağında hafiçe kızarttığınız mantarları tabakta patateslerin üzerine şapka gibi yerleştirin. Bu şirin ga

 

 

 

 

                                        Turunçgillerle dekorasyon…

Turunçgiller yemek süslemelerinde kullanmak için en ideal malzemelerdendir. Limon, portakal, mandalina, greyfurt dilimleriyle pek çok çeşitli komposizyonlar yaratılabilinir. Özellikle şık bardaklar oluşturmakta çeşitli şekillerdeki dilimlerden yararlanabilirsiniz. Bu meyveler üzerinde çalışmak için bir keskin bıçağa bir de soyma bıçağına ihtiyacınız olacaktır.

Dikey çizgiler
Limonu yıkadıktan sonra, soyma bıçağı yardımıyla dikey bir şerit kabuğunu soyun. Aynı şerit kalınlığında kabuğu bırakıp, hemen yanında bir şerit daha kabuk soyun. Bu şekilde tüm limona beyazlı sarılı dikey çizgili bir görüntü verin. Bu yönetmi aynı şekilde tüm turunçgillerde uygulayabilirsiniz.

Şık dilimler
Limonun başındaki çöp kısmını kesin. Daha sonra limonu elinize alın ve dikkatlice üst kısmından başlayarak aşağıya doğru ince ince dilim oluşturacak şekilde kesin. Limonun ortasına gelince kestiğiniz parçayı ayırın. Böylece yay gibi uzayan limon dilimleri elde etmiş olacaksınız. Bu şekilde yemeklerinizin üzerini süsleyebilirsiniz. Ayrıca limon dilimine külah şekli de verebilirsiniz. Hazırladığınız helezon şeklindeki limonun sonundan bir parça kesip, külah yaparmış gibi birleştirebilirsiniz.

Düğümlü limon
Yarım limonun geniş bölgesinden bir şerit kabuğu dikkatlice soyun ve başlangıç noktasına yaklaştığınızda elinizdeki kabuğa düğüm atın. Küçük bir hamleyle yarattığınız bu şık limonu salatalarınızın yanında servis edebilirsiniz.

Portakal sepeti
Portakalı yarıya bölün ve içini bir kaşık yardımıyla çıkarın. Portakal kabuğunun içine ister küçük dilimler halinde meyve ister zeytin isterseniz de salata koyabilirsiniz. Son derece kolay olan portakal sepeti sofralarınızda farklı bir hava yaratmanıza yardımcı olacaktır.

rnitürü özellikle bonfilelerin yanında servis edebilirsiniz.

                                                            

 

              Meyvelerle yapabileceğiniz dekorasyonlar

Dekorasyona en yatkın malzemelerden biri de meyvelerdir. Hayalgücünüzü kullanarak elinizdeki lezzetli meyvelerden birçok şıklık yaratabilirsiniz. Yemeğinizin sonunda getireceğiniz orijinal meyve tabakları sofranıza ayrı bir güzellik katacaktır...

Ananas dilimi
Bütün bir ananası iyice yıkadıktan sonra dikey dilimlere ayırın. Dilimlerin kabuklarını dikkatlice çıkartın. Elde ettiğiniz ananası küçük küçük dilimleyin. Hazırladığınız dilimleri tek tek ananas kabuğunun üzerine dizin. Kiraz ve üzüm taneleriyle ananas diliminizi süsleyebilirsiniz.

Ananas sepeti
Ananasın üzerinden küçük bir parçayı kesin. Ve bir kaşık yardımıyla ananasın içini çıkartın. Çıkardığınız içi küçük küçük parçalara bölün. Ve istediğiniz meyvelerle birlikte içini boşalttığınız ananasın içini doldurun. Kenarlarını ise üzüm taneleriyle süsleyebilirsiniz.

Kavun sepeti
Kavunu yıkadıktan sonra ortadan ikiye bölün. Ve bir kaşık yardımıyla yarım kavunun çekirdeklerini temizleyin. Diğer yarısındaki kavunu ise bir kaşık yardımıyla yuvarlak şekiller vererek dondurma topları gibi çıkartın. Çekirdeklerini çıkardığınız kavunun içini istediğiniz meyvelerle doldurun. Kenarlarına ise diğer yarımdan çıkartığınız kavun toplarını dizin.

Kremalı elma
Elmayı yıkadıktan sonra kabuğunu soyun. Çekirdeğini bıçakla oyarak çıkartın. Yuvarlak bir dilim elde etmek için elmayı yatay şekilde kesin. Elde ettiğiniz dilimleri kararmasın diye limonlu suya bırakın. Daha sonra tabağa aldığınız elmanın ortasındaki boşluğa kremşanti sıkın ve üzerine yarım çilek koyun.

Kızarmış elmalar
Yuvarlak çıkarttığınız elma dilimlerini, önce una, daha sonra galeta ununa son olarak da dövülmüş bademe bulayarak kızgın yağda kızartın. Altın rengini alan elmanın ortasındaki boşluğa bir vişne ya da kiraz koyduktan sonra üzerine pudra şekeri serpin.

Kirpi
Armutu soyun ve sap kısmından baş kısmına doğru ortadan ikiye ayırın. Daha sonra yarım armutun çekirdeğini dikkatlice çıkartın. Armutu, oyuk kısmı tabağa gelecek şekilde koyun. Uygun büyüklükteki badem tanelerini üzerine saplayın. Kirpinin yüzünü ise kuru üzümlerden oluşturun. Patates, turp, soğan ve diğerleri...

Patates, turp, soğan, havuç gibi sebzeler kök sebzeler arasında yer alır ve dekorasyon yapmaya çok elverişlidir. Kullanacağınız taze sebzelerle şık yemekler hazırlayabilirsiniz...

Patates topları
1 kg patatesi soyun ve haşlayın. Daha sonra bir kapta ezin ve içine 3 yumurta sarısını ekleyin. Biraz muskat ve tuz eklediğiniz patatesi katı bir püre haline getirin. Hamurdan küçük parçalar koparın ve elinizde yuvarlayın. Önce una daha sonra çırpılmış yumurtaya, son olarak da galeta ununa buladığınız patates toplarını, kızgın yağda altın rengine dönüşünceye kadar kızartın. Hazırladığınız bu garnitürü her türlü et yemeğinin yanında servis edebilirsiniz.

 

 

Turp çiçekleri
Küçük ve kırmızı bir turbu dilimleyin. Ve çiçeğin yapraklarını oluşturacak şekilde yuvarlak bir çerçeve olarak dizin. Çiçeğin göbeğini bir dilim havuç ile yaratabilirsiniz. Sapı için ise taze soğan veya pırasının yeşil kısımlarını kullanabilirsiniz. Bu şık çiçekler sofranıza estetik katacaktır...Yıldızlar ve çiçekler
Haşlanmış havuç veya kerevizden kalıp veya bıçak yardımıyla birçok şekil üretebilirsiniz. Yıldızlar, çiçekler, kalpler... Bu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış... İki renkli çiçekler sofranızda gerçekten çok beğeni kazanacaktır.
Dilimlenmiş soğanlar
Dilimlediğiniz soğanlarla birçok farklı süslemeler yapabilirsiniz. Halka halka ayıracağınız soğanların bir bölümünü maydanoz veya dereotuna bulayıp yeşil renk almasını sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde kırmızı pul bibere buladığınız soğanlar da canlılıklarıyla sofralarınızı renklendirecektir.

                 Dekoratif peçeteler...

Sade bir sofraya çekici bir hava katmanın en basit yolu, hazırlayacağınız zarif ve orijinal peçetelerdir. Peçetelerden birçok şekil yaratabilirsiniz. Vereceğimiz kolay örnekleri uygulayarak sofralarınızı eşsiz ve şık bir görüntüye kavuşturmanız mümkün.

Kare peçete
Kare şeklindeki peçetenizi köşelerinden biri size dönük olacak şekilde masaya koyun. Daha sonra kenarlarını ortada birleştirin. Daha sonra peçeteyi ters çevirerek aynı işlemi tekrarlayın. Birleşme noktasının üzerine küçük bir çiçek koyabilirsiniz...

Paket peçete
Peçeteyi öncelikle ikiye katlayın. Daha sonra soldan sağa doğru peçetenizi yine ikiye katlayın. Böylece küçük bir kare elde etmiş olacaksınız. Ucu tepede olacak şekilde peçetenizi masaya yerleştirin. Üzerindeki ilk katı kendinize doğru kıvırarak üçgen şekli verin. Daha sonra aynı işlemi diğer iki kata da uygulayın. Üst üste birbirini tam kapatmayacak şekilde üçgen elde etmiş olacaksınız. Daha sonra peçetenizi ters çevirin. Peçetenin sağ ve sol uçlarını içe doğru katlayın, külah şeklini elde etmiş olacaksınız. Hazırladığınız peçetenin içine çatal bıçakları yerleştirebilirsiniz.

Düğümlü peçete
Peçetenizi üçgen oluşturacak şekilde ikiye katlayın. Ardından iki yanını ortaya doğru iki kat katlayın. Bu şekli koruması amacıyla peçeteyi şık bir bağ ile bağlayın. Çiçek ile de dekorasyon yapabilirsiniz.
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !